Jedzenie bez nudy! Kreatywne posiłki w sam raz dla dziecka

150x110

W 2015 roku w Polsce ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zmaga się z nadwagą lub otyłością. Jedną z przyczyn jest spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych produktów. Jak od najmłodszych lat uczyć dziecko zdrowego odżywiania? Wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywne podejście do przyrządzania posiłków, by na talerzu na dobre zagościły warzywa, owoce lub produkty pełnoziarniste.

– Już od najmłodszych lat rodzice wpływają na kształtowanie „zdrowych smaków” u swoich pociech. Im więcej różnorodnych produktów trafia na talerz dziecka, tym większa szansa na zbilansowaną dietę w dojrzałym wieku – komentuje Magdalena Truchel, dietetyk i ekspert marki Mission Wraps, międzynarodowego producenta wrapów. – Niewłaściwe odżywianie w dzieciństwie może zwiększać ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych w dorosłym życiu, np. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy otyłości. Aby temu przeciwdziałać, zaleca się urozmaicanie diety dziecka od samego początku, poprzez wprowadzenie warzyw, owoców czy produktów pełnoziarnistych z jednoczesnym ograniczaniem słodyczy.

Co jednak zrobić, gdy sprawdzone techniki przestają działać i dziecko nadal nie chce jeść? Kiedyś Polacy najczęściej stosowali takie triki jak: „za mamę, za tatę”, „samoloty” z łyżką pełną jedzenia, teatrzyk z ulubionymi bohaterami dziecka… Dziś mogą zadziałać inne, nieco bardziej przystępne, a jednocześnie efektywniejsze metody.

Jedzeniowy plac zabaw

Kolorowe, apetycznie wyglądające jedzenie bardziej zachęci malucha do jedzenia niż szare niesmacznie prezentujące się posiłki. Dlatego warto eksperymentować w kuchni i łączyć potrawy z barwnymi warzywami i owocami. Według Chrisa Lukehurst’a szefa działu badań w The Marketing Clinic kolory wpływają na apetyt, jednak ważny jest również kontekst − bezpośrednio związane z nimi doświadczenia, oczekiwania, normy kulturowe a nawet panujące mody. I tak na przykład czerwony może kojarzyć się z dojrzałymi i słodkimi owocami, natomiast zielony ze świeżymi produktami lub po prostu z czymś niedojrzałym. Wprowadzanie do jadłospisu warzyw i owoców już od najmłodszych lat sprawi, że maluch będzie pozytywnie reagował na wartościowe składniki w posiłkach.

Jeśli sama obecność kolorowych produktów nie zadziała, warto danie dla dziecka zmienić w wesoły „rysunek”. Wystarczy odrobina wyobraźni, by:

Prostym rozwiązaniem będzie także:

– Kolorowe posiłki, z których rodzice komponują wesołe i wielobarwne kompozycje to nie tylko sposób na zachęcenie niejadka do spożycia posiłku, ale także dobre rozwiązanie dla łasuchów. Pożywne danie, poprzez dostarczenie do organizmu pełnowartościowych składników skutecznie zmniejsza ochotę na niezdrowe, a uwielbiane przez dzieci słodycze – komentuje Magdalena Truchel, dietetyk i ekspert marki Mission Wraps.

Dekoracje nie tylko do jedzenia

Przygotowując posiłki dla małych dzieci warto także zadbać o całą oprawę. Aby zachęcić maluchów do jedzenia eksperci zalecają podawać dania na talerzach z grafikami z ulubionymi bohaterami dziecka lub zwierzętami. Kolorowe nadruki mogą mieć także kubeczki, serwetki czy specjalne sztućce dla dzieci. W urozmaiceniu posiłku pomocne będą również klamerki w kształcie biedronki lub kwiatków, które można zaczepić na krawędzi talerza lub kubka oraz kolorowe wykałaczki z sercem lub uśmiechającymi się buźkami. Dekoracje świetnie komponują się z wieloziarnistymi wrapami Mission Wrpas z sałatą, papryką, ogórkiem i filetem z kurczaka czy naleśniki z razowej mąki, słonecznikiem i malinami.  Tak przygotowane posiłki mogą zamienić nudne śniadanie czy obiad w niezwykłą zabawę z wirtualnymi „przyjaciółmi”.

– Dekorując posiłki dla dzieci lepiej unikać cukrowych ozdób. Faktycznie takie elementy urozmaicą wizualnie posiłek, jednak ich spożycie wiąże się z przyzwyczajaniem dziecka do słodyczy, które powodują gwałtowne wahania poziomu glukozy we krwi. W konsekwencji częste spożycie cukrów może prowadzić do m.in. do cukrzycy typu II – komentuje Magdalena Truchel, dietetyk i ekspert marki Mission Wraps. – Dodatkowo tego typu dekoracje posiadają wiele niezdrowych barwników.

Plac zabaw w kuchni

Dzieci uwielbiają bawić się w dorosłych, dlatego przyrządzając posiłki warto zaprosić malucha do wspólnej zabawy. Przed przystąpieniem do gotowania można zapytać dziecko jakie potrawy będzie chciało przygotować. Dając dziecku możliwość wyboru rodzic przekazuje mu, że liczy się z jego zdaniem, a maluch może jeść to na co ma ochotę.

Innym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia jest zamienienie kuchni w prawdziwy plac zabaw. Takie czynności jak zawijanie, rolowanie czy wycinanie foremkami różnych kształtów z ciasta może dodatkowo „zaprzyjaźnić” dziecko jedzeniem. O to kilka produktów, które przeniosą dziecko w prawdziwy świat zabawy:

Pamiętajmy, że kuchnia to idealne miejsce nie tylko do twórczej a zarazem prostej zabawy, ale również oswojenia dziecka z nowy produktami.

Źródło danych: Instytut Żywności i Żywienia, 2015


dostarczył infoWire.pl